متغیر $_GET در PHP

متغیر سوپر گلوبال $_GET یکی دیگر از متغیرهای superglobal کاربردی در PHP می باشد. متغیر GET شامل مقادیری است که از سمت کاربر در url به صورت query string به سرور ارسال شده است.

در واقع url درخواست شده توسط کاربر، در انتهای خود دارای کوئری استرینگ می باشد. داده هایی که به این روش (یعنی متد GET) به سمت سرور فرستاده می شوند، توسط این متغیر سوپر گلوبال قابل دسترسی می باشند.

یکی از مثال های رایج در این زمینه، ارسال داده های یک فرم با متد GET به سمت سرور می باشد.  در این صورت اطلاعات کاربر در انتهای URL درخواست شده، به صورت query string قرار داده شده و به سمت وب سرور فرستاده می شود.

این آرایه همانند سایر متغیرهای superglobal از نوع Associative array می باشد. یعنی با توجه به نام یا همان کلید یا key آن، قابل دسترسی می باشد.

فرض کنید درخواستی به صورت عکس زیر در url فرستاده شده باشد. در این صورت خروجی متغیر GET با تابع var_dump چیزی به صورت زیر می باشد:

 • نصب ابزار Postman 

  برای ادامه این آموزش، نیاز دارید تا ابزار Postman را دانلود و نصب نمایید.

  مراحل نصب postman مانند سایر نرم افزار های دیگر بوده و پیچیدگی خاصی ندارد. ضمن اینکه این ابزار، دارای extension برای گوگل کروم هم می باشد.

  شما با استفاده از افزونه آن می توانید آن را بر روی مرورگر کروم نیز نصب نموده و از آن استفاده کنید.

 • فرستادن درخواست با متد GET با استفاده از postman

  در قسمت قبل، شما ابزار postman را نصب کردید. حال می توانید به راحتی درخواست های GET یا POST خود را، بدون نیاز به کدهای اضافی، به سمت سرور فرستاده و نتایج را مشاهده کنید.

  در سمت راست postman، ناحیه کاری یا همان workspace شما موجود می باشد. شما می توانید در بخشی که در قبل از دکمه Send وجود دارد، نوع درخواست خود و همین طور url ای که قرار است درخواست را برای آن ارسال کنید، مشخص نمایید.

  از همان url ای که در مثال قبل استفاده کردیم، استفاده می کنیم. متد را بر روی GET قرار می دهیم. در زیر این بخش چندین تب وجود دارد که برای اضافه کردن داده های اضافی است، که شما می خواهید به درخواست خود اضافه کنید.

  در تب Params شما می توانید پارامتر های مورد نیاز خود را به صورت KEY و VALUE اضافه کرده و در درخواست خود بفرستید. عملا این بخش همانند فرستادن درخواست با query string عمل می کند.

  نتیجه چیزی مشابه عکس زیر خواهد بود. در نظر داشته باشید که پاسخی که از سمت سرور به postman برگشت داده می شود، در زیر ناحیه کاری شما قابل رویت است.

  همان طور که می بینید، جواب درخواست دارای قسمت های body و Cookie و Header می باشد. در بخش body ، من قسمت preview را انتخاب کرده ام، تا نتیجه ای که در مرورگر نمایش داده می شود را، ببینم.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *