مقدمه

نرم افزار XAMPP یک نرم افزار open-source است که شامل توزیع های Apache برای سرور است و در اصل برای راه اندازی localhost یا یک سرور محلی است. نرم افزار XAMPP برای شما بستری فراهم می کند که بتوانید بدون نیاز به تنظیمات جانبی، محصولات، Apache ،MariaDB ،PHP ،Perl را بر روی سیستم عامل خود بصورت یکجا نصب کنید. از نرم افزار XAMPP برای نصب، تست، برنامه نویسی و اجرای نرم افزارهای وب در وب سرور سیستم عامل های مختلف برای برنامه نویسان استفاده می شود. برای آشنایی بیشتر با وب سرور، به صفحه وب سرور چیست مراجعه کنید.

⊕ لینک دانلود نرم افزار XAMPP

XAMPP مخفف کلمات زیر است:

 برای، Cross-platform، به این معنا که این نرم افزار قادر به استفاده در انواع مختلف رایانه یا بسته های نرم افزاری مختلف است. سیستم های محلی مختلف دارای کانفیگ های مختلفی از سیستم عامل های نصب شده در آن هستند. سازندگان این نرم افزار برای افزایش سودمندی و مخاطبان، بسته توزیع Apache را در آن گنجانده اند. این نرم افزار از سیستم عامل های مختلف مانند بسته ها  windows ، Linux و MAC OS پشتیبانی می کند.

 برای، Apache server، به این معنا که بسته نرم افزاری XAMPP شامل توزیع های وب سرور Apache برای سرور است. برای آشنایی بیشتر با وب سرور Apache به صفحه آموزش نصب وب سرور Apache ، مراجعه کنید. apache یک HTTP سرور کراس پلت فرم است که در سراسر جهان برای ارائه محتوای وب استفاده می شود. وب سرور Apache فایل ها، تصاویر و سایر اسناد درخواستی را به کاربر تحویل می دهد.

 برای، MariaDB، به معنای این که نرم افزار XAMPP، به جای MySQL دارای دیتابیس MariaDB است. در ابتدا، MySQL بخشی از XAMPP بود ، اما اکنون با MariaDB جایگزین شده است. این نرم افزار یکی از پرکاربردترین دیتابیس های رابطه ای است که توسط MySQL ساخته شده است. MariaDB خدمات آنلاین ذخیره سازی داده ها، , ویرایش، بازیابی، ترتیب بندی و حذف را ارائه می دهد. نرم افزار XAMPP محیط مناسبی را برای آزمایش برنامه های MYSQL ، PHP ، Apache و Perl در رایانه محلی فراهم می کند. XAMPP به عنوان یک راه حل برای فناوری های مختلف استفاده می شود. با این نرم افزار، شما می توانید قبل از بارگذاری وب سایت ها در وب سرور از راه دور، آن ها را آزمایش کنید

برای، PHP و Perl، به این معنا که این نرم افزار زبان های برنامه نویسی PHP و Perl را ارائه می دهد. PHP زبان برنامه نویسی backend است که در درجه اول برای توسعه وب استفاده می شود. PHP به کاربران اجازه می دهد وب سایت ها و برنامه های دینامیک ایجاد کنند. PHP مخفف Hypertext Processor است. Perl ترکیبی از دو زبان پویای سطح بالا یعنی Perl 5 و Perl 6 است. Perl را می توان برای یافتن راه حل برای مشکلات مبتنی بر مدیریت سیستم، توسعه وب و شبکه استفاده کرد. Perl نیز به کاربران خود اجازه می دهد تا برنامه های وب دینامیک را برنامه نویسی کنند.

مقایسه نرم افزار XAMPP با نرم افزار های مشابه

نرم افزار XAMPP و WAMP

XAMPP و WAMP هر دو open source و رایگان هستند، به این معنی که هر کسی می تواند آنها را بدون پرداخت و محدودیت دانلود و استفاده کند. هر دو محصول همچنین به عنوان بسته هایی طراحی شده اند که به محیط اولیه راه اندازی سرور خود در دستگاه محلی شما کمک می کنند.  با استفاده از WAMP و XAMPP می توانید Apache ، MySQL ، PHP و چند مولفه و سرویس سفارشی دیگر را به صورت خودکار نصب کنید.

این محصولات نرم افزاری همچنین دارای کنترل پنل های ساده و کاربر پسند هستند که از طریق آن ها می توانید به راحتی و در صورت لزوم اجزا را کانفیگ کنید. با استفاده از هر دوی این محصولات، اکثر اقدامات مهم مانند خاموش یا روشن کردن سرویس خاصی را می توان با یک کلیک انجام داد.

با وجود شباهت های این دو نرم افزار، چند تفاوت جزئی نیز بین نرم افزار XAMPP و WAMP وجود دارد.

 • نرم افزار XAMPP توسط Apache Friends، یک سازمان غیرانتفاعی که در سال 2002 تأسیس شد، توسعه یافت.
 • WAMP ساخته یک مهندس فرانسوی به نام رومین بوردون است که این پروژه را از سال 2003 راه اندازی کرد.
 • XAMPP یک مزیت عمده سازگاری با انواع سیستم عامل ها را ارائه می دهد.  در این نرم افزار سه نسخه مختلف برای ویندوز، لینوکس و مک در دسترس است.
 • اما WAMP کاربران را محدود می کند زیرا آن ها نمی توانند از آن سیستم های دارای سیستم عاملی غیر از ویندوز 32 بیتی یا 64 بیتی استفاده کنند.
 • در حالی که اندازه فایل برای هر دو بسته تقریباً کوچک است، با این حال حجم فایل WAMP تقریباً چهار برابر اندازه XAMPP است. XAMPP برای هر دو سیستم عامل ویندوز و لینوکس 149 مگابایت است و برای مک 158 مگابایت است. اما، نسخه 64 بیتی WAMP برای ویندوز در حدود 518 مگابایت است.
 • بیشتر کاربران نصب و کانفیگ XAMPP را بسیار ساده تر می دانند. پس از راه اندازی، نصب کننده از شما می پرسد که مایلید کدام مولفه را از بسته نصب کنید. این تنها قسمت تصمیم گیری است که در نصب XAMPP نقش دارد.
 • از طرف دیگر، WAMP افراد زیادی را گیج کرده است، خصوصاً کسانی که سعی دارند WAMP را روی سیستم عامل های دیگری غیر از ویندوز اجرا کنند. صفحه اصلی WAMP هم مانند نرم افزار XAMPP دارای برخی از دستورالعمل های اساسی در مورد نحوه نصب نرم افزار است، اما بسیار مختصر هستند، که برای یک مبتدی کارامد نیست.
 • وب سایت های هر دو محصول دارای تالار گفتگو هستند که در آن می توانید سوال کنید و از اعضای مفید انجمن توسعه دهندگان پاسخ بگیرید. با این حال طرفداران نرم افزار XAMPP جامعه بسیار فعال تری دارد، در نتیجه به راحتی کاربران XAMPP می توانند راه حل هایی برای مشکلات خود پیدا کنند.
 • فایل های پروژه XAMPP در پوشه htdocs در پوشه نصب ذخیره می شوند، در صورتی که برای WAMP، می توانید فایل های پروژه خود را در زیر پوشه “www” قرار دهید، که در فهرست نصب “wamp” وجود دارد.

نرم افزار XAMPP و LAMP

Lamp   برای سیستم عامل لینوکس در نظر گرفته شده است. ایده استفاده از کلمه ی LAMP نخستین بار توسط آقای Michael Kunze در مجله المانی c’t در سال ۱۹۹۸ داده شد.  Xampp برای تمام سیستم عامل ها می باشد. کنترل پنل نرم افزار XAMPP برای مبتدیان بسیار خوب و مناسب است و عملکرد آن بسیار راحت است.

نرم افزار XAMPP و MAMP

نرم افزار XAMPP خیلی سریع اجرا می شود.. نصب فایل ها آسان است، شما فقط فایل نصبی را در پوشه htdocs قرار دهید و آماده کار هستید. این نرم افزار پشتیبانی خوبی از phpmyadmin با استفاده از رابط  مشتری، دارد.

MAMP مخفف (M (Mac OS X) A (Apache) M (MySQL) P (PHP, Perl، Python است. این نرم افزار مانند XAMPP به راحتی از توسعه وب پشتیبانی می کند. شما برنامه را نصب کرده ، فایل ها را در پوشه مورد نیاز برنامه ها قرار دهید، حالا نرم افزار شما آماده استفاده است.

MAMP به همان روش XAMPP کار می کند، اگرچه تفاوت های جزئی دارد. از جمله سه ویژگی پیشرفته مانند اختصاص پورت، بهینه سازی PHP و قابلیت تغییر فهرست شروع.

البته MAMP جنبه های منفی هم دارد. به نظر نمی رسد مانند XAMPP روان باشد. به عنوان مثال شماره پورت را در نوار آدرس نشان می دهد، شروع و توقف و همچنین اجرای کند تری دارد.

 

نحوه کانفینگ  xampp

XAMPP Control Panel از چندین بخش تشکیل شده است و هر بخش دارای اهمیت و کاربرد خاص خود است.

Module

در قسمت Module لیستی از سرویس های ارائه شده توسط XAMPP را پیدا خواهید کرد و نیازی به نصب آنها به صورت جداگانه بر روی کامپیوترتان نیست. این سرویس ها که توسط XAMPP ارائه شده به شرح Apache, MySQL, FileZilla, Mercury, Tomcat می باشد.

Actions

در قسمت Action، دکمه های Start و Stop وجود دارند. با کلیک بر روی دکمه Start می توانید هر سرویس را استارت کنید.
اگر قصد استارت سرویس MySQL را دارید، روی دکمه Start مربوط به ماژول MySQL کلیک کنید.

سرویس MySQL بدین ترتیب استارت خواهد شد. نام ماژول MySQL سبز می شود و تأیید می کند که MySQL استارت شده است.

توجه: همچنین می توانید وضعیت را از لاگ های مربوطه در زیر بررسی کنید(همان متن هایی که در قسمت پایین فرم به ترتیب درج شده است).

نیازی هم به توضیح نیست که شما با کلیک دکمه Stop در مقابل هر سرویس می توانید همان سرویس را غیرفعال کنید.

Port(s)

وقتی سرویس هایی مانند Apache یا MySQL را با کلیک کردن بر روی دکمه Start در واقع استارت می کنید، عددی را در زیر بخش Port (s) و مربوط به آن سرویس خاص مشاهده خواهید کرد.

این اعداد شماره پورت TCP / IP هستند که هر سرویس هنگام اجرا از آنها استفاده می کند. به عنوان مثال: در شکل بالا ، Apache از TCP / IP شماره پورت 80 و 443 استفاده می کند و MySQL از شماره پورت 3306 TCP / IP استفاده می کند.

PID(s)

هنگامی که هر سرویس را استارت می کنید، خواهید دید که تعدادی شماره در کنار آن سرویس خاص در قسمت PID ظاهر می شوند. این اعداد process ID برای آن سرویس های خاص هستند که هر فرآیند دارای process ID متفاوت است.
به عنوان مثال: در شکل بالا Apache و MySQL در حال اجرا هستند. process ID برای Apache مطابق تصویر بالا 13532 و 17700 است و برای MySQL عدد 6064 است.

 

Admin

با توجه به سرویس های در حال اجرا دکمه Admin فعال می شود با کلیک بر روی آن می توانید به داشبورد administration دسترسی پیدا کنید که از آنجا می توانید بررسی کنید که آیا همه چیز درست کار می کند یا خیر.
شکل زیر نشان می دهد که پس از کلیک دکمه Admin مربوط به سرویس MySQL، همین سرویس باز می شود.

 

 

Config

مطابق با هر سرویس در بخش Module که رنگ آن سبز می شود، دکمه Config در دسترس قرار می گیرد. اگر بر دکمه Config را کلیک کنید ، می توانید به راحتی هر یک از سرویس های فوق را پیکربندی کنید.

در سمت راست و بالای صفحه، یک دکمه Config وجود دارد. اگر روی این دکمه پیکربندی کلیک کنید، می توانید پیکربندی کنید که کدام سرویس ها بطور خودکار هنگام راه اندازی XAMPP شروع به کار کنند.

اگر دکمه Netstat را کلیک کنید، لیستی از سرویس ها یا Socket های در حال اجرا، اینکه به کدام شبکه دسترسی دارید، process ID هر کدام از آنها، اطلاعات TCP/IP port را نمایش می دهد.

 

لیست به سه بخش تقسیم می شود:

 • Active Sockets/Services
  • New Sockets
  • Old Sockets

Shell

اگر دکمه Shell را کلیک کنید ابزار خط فرمان shell را باز می کند که می توانید دستورات را برای دسترسی به سرویس ، برنامه ها ، فولدرها و غیره تایپ کنید.

Explorer

با کلیک این دکمه می توانید فولدر XAMPP را در سیستم تان باز کنید و می توانید تمام پوشه های موجود XAMPP را مشاهده کنید.

Services

با کلیک این دکمه کنسول Services خود ویندوز باز می شود.

در اکثر موارد شما نیازی به تغییر در XAMPP نداریدو همین تنظیمات پیشفرض به خوبی نیازهای شما را پاسخ می دهد. اما گاهی هم شاید مجبور شوید بنابر شرایطی اقدام به تغییر شماره پورت TCP / IP برای سرویس های در حال اجرا و یا تغییر رمز عبور برای phpMyAdmin داشته باشید. برای تغییر این تنظیمات ، از دکمه Config متناسب با سرویسی که می خواهید تغییرات ایجاد کرده و تغییرات را ذخیره کنید ، استفاده کنید. به این ترتیب شما به نحوی عالی می توانید از XAMPP و سوریسهای ارائه شده در آن استفاده کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *