SQL یا زبان کوئری ساخت‌یافته یک زبان استاندارد است که برای ارتباط با پایگاه‌های داده رابطه‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد. نمونه اولیه آن در ابتدا از سوی IBM بر اساس مدلی که در مقاله دکتر E.F. Codd با عنوان «مدل رابطه‌ای داده برای بانک‌های داده اشتراکی بزرگ» توصیف شده بود، توسعه یافت. در سال 1979 چندی پس از توسعه این مدل توسط IBM، نخستین محصول SQL به نام ORACLE از سوی شرکتی به نام Relational Software توسعه یافت. این شرکت بعدها شرکت ORACLE نامیده شد و امروزه یکی از رهبران بلامنازع در حوزه فناوری‌های پایگاه‌های داده رابطه‌ای محسوب می‌شود. SQL به دو روش تلفظ می‌شود: در یک روش حروف آن به صورت جداگانه و در روش دوم به صورت «sequel» یا سِکوئِل تلفظ می‌شود. هر دو تلفظ قابل قبول است ولی کاربران حرفه‌ای‌تر معمولاً از تلفظ دوم استفاده می‌کنند.

با استفاده از SQL می‌توانید با پایگاه‌های داده کار کنید. رکوردهایی در آن درج نمایید، رکوردهای موجود را به‌روزرسانی و یا آن‌ها را حذف کنید. همچنین به وسیله آن می‌توانید اشیای جدیدی در پایگاه داده مانند خود پایگاه داده و جدول‌ها ایجاد کنید. همچنین می‌توانید این موارد را حذف (drop) کنید.

ویژگی‌های پیشرفته‌تر شامل ایجاد رویه‌های ذخیره شده (اسکریپت‌های خودبسنده)، نماها (کوئری‌های پیش‌ساخته) و تنظیم مجوزها بر روی شی‌ءهای پایگاه داده (مانند جدول، رویه‌های ذخیره شده و نماها) هستند.

با این که SQL یک استاندارد ANSI است (موسسه استانداردهای ملی ایالات متحده)، نسخه‌های مختلفی از SQL وجود دارند. ارائه‌دهندگان مختلف فناوری پایگاه‌های داده، هر کدام نسخه‌های مختلفی از این زبان پیشنهاد می‌کنند.

با این حال آن‌ها برای این که با استاندارد ANSI مطابقت داشته باشند، دست کم باید از دستورهای عمده‌ای مانند DELETE، INSERT، UPDATE و WHERE پشتیبانی کنند. همچنین ممکن است متوجه شوید که بسیاری از ارائه‌دهندگان فناوری SQL اکستنشن‌های خاص خود را برای این زبان عرضه کرده‌اند و از این ویژگی‌ها در سیستم پایگاه‌های داده خودشان پشتیبانی می‌کنند. به علاوه transact-SQL نیز یک اکستنشن برای استاندارد ANSI است که کارکردهای اضافی ارائه می‌کند.

کاربرد های SQL سرور

از بارز ترین مشخصه های SQL سرور این است که به کمک آن می توان با بانک های اطلاعاتی پر حجم در حد ترابایت کار کرد. از دیگر موارد این است که امکان دسترسی هزاران کاربر به صورت همزمان به این بانک اطلاعاتی وجود دارد. قابلیت خود سازگاری یا Self Compatibility نیز از دیگر ویژگی های SQL سرور است. این قابلیت باعث می شود تا منابع مورد نیاز برای هر کاربر مانند حافظه و فضای دیسک، به محض اینکه به سرور متصل شود به صورت کاملا اتوماتیک به او تخصیص داده شود. همچنین پس از خروج کاربر منابعی که به او اختصاص یافته بود آزاد می شود تا سایر کاربران بتوانند از آن استفاده نمایند.

Reliability یا قابلیت اعتماد و در دسترس بودن نیز از ویژگی های خوبی است که SQL سرور دارد. این ویژگی امکان انجام بسیاری از فعالیت های مدیریتی مانند Backup را بدون اینکه سرور توقف کند به شما می دهد. همچنین سطح امنیتی بالا باعث می شود تا اعتبار سنجی کاربران با اعتبار سنجی ویندوز تجمیع گردد. ویژگی دیگر این سرور، پشتیبانی از حجم بالایی از حافظه در سرور است. همچنین امکان استفاده از چندین پردازنده به صورت موازی نیز وجود دارد. به علاوه پشتیبانی از لایه ها و موارد امنیتی مانند SSL برای استفاده در وب وجود دارد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *