قبل از هر چیز باید با انواع مدل‌های پایگاه داده آشنا شوید.

انواع مدل‌های پایگاه داده:

  • پايگاه داده سلسله مراتبی

یکی از قدیمی‌ترین مدل‌های پایگاه داده است که داده‌ها و ارتباط بین آنها توسط اشاره‌گرهایی با یکدیگر مرتبط می‌شوند.

بله درست حدس زدید این مدل براساس ساختار درخت پیاده می‌شود؛ یعنی دارای یک گره ریشه و N گره فرزند است که ارتباط بین گره‌ها به صورت بالا به پایین می‌باشد و هیچ مسیری از گره‌های پایینی به گره‌های بالایی وجود ندارد. گره ریشه یا همان پدر می‌تواند  چندین فرزند داشته باشد اما هر گره فرزند تنها یک گره پدر می‌تواند داشته باشد. بخاطر وجود مشکلاتی که در ساختار پیاده‌سازی داشت، این مدل عملا منسوخ شده است.

  • پايگاه داده شبکه‌ای

مدل پایگاه داده شبکه‌ای براساس دو مفهوم مهم، یعنی مجوعه‌ها و رکوردها در سال 1969 ارائه شد. جالب است بدانیم پیاده‌سازی آن توسط گراف صورت می‌گیرد و مزیت آن نسبت به مدل سلسله مراتبی، برقراری ارتباط بیشتر بین موجودیت‌ها می‌باشد. اگر قصد پیاده‌سازی این مدل به روش درخت را داشته باشید، میتوانید برای هر گره فرزند بیش از یک گره پدر در نظر بگیرید.

  • پايگاه داده رابطه‌ای

اما سومین مدل پایگاه داده که مبحث اصلی دوره آموزشی ما نیز هست مدل رابطه‌ای پایگاه داده است. در این روش ارتباطات تعریف شده در پایگاه داده به وسیله مجموعه‌ای از جدول‌ها و رابطه‌های مستقل صورت میگیرد.

این نوع مدل‌های پایگاه داده چند ویژگی دارند:

  • وجود نداشتن ردیف‌های تکراری
  • اهمیت نداشتن ترتیب ردیف‌ها در ساختار مدل
  • اهمیت نداشتن ترتیب ستون‌ها در ساختار مدل
  • غیر قابل تجزیه بودن مقادیر هر فیلد

آموزش PHP MySQL


Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/victoryi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4477

Warning: ltrim() expects parameter 1 to be string, object given in /home/victoryi/public_html/wp-includes/formatting.php on line 4477

انواع پایگاه دادهپايگاه داده رابطه‌ایپايگاه داده سلسله مراتبیپايگاه داده شبکه‌ای

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *