ده زبان برتر برنامه نویسی

ده زبان برنامه نویسی برتر دنیا

اداره آمار کار ایالات متحده رشد 21 درصدی را برای مشاغل برنامه نویسی از سال 2018 تا 2028 پیش بینی کرده است که بیش ازچهار برابر میانگین برای همه مشاغل است. همه ی مشاغل برنامه نویسی یکسان نیستند. نقش ها، شرکت ها و انواع نرم افزارها، نیازمند دانستن و درک زبان های برنامه نویسی مختلف هستند و اغلب داشتن چندین زبان مفید است.

10 زبان برنامه نویسی محبوبده زبان برتر برنامه نویسی

1. پایتون

مزایا: پایتون به دلیل سینتکس ساده، کتابخانه بزرگ استانداردها و جعبه ابزار و ادغام با سایر زبان های برنامه نویسی محبوب مانند C و C++، به طور گسترده به عنوان یک برنامه نویسی شناخته می شود که یادگیری آن آسان است.

معایب: پایتون برای توسعه اپلیکیشن موبایل مناسب نیست.

کار بردهای متداول: پایتون در برنامه های متنوعی از جمله هوش مصنوعی، خدمات مالی و علم داده استفاده می شود. سایت های رسانه های اجتماعی مانند اینستاگرام و پینترست نیز با پایتون ساخته شده اند.

بهترین زبان برنامه نویسی 2. جاوا اسکریپت

مزایا: جاوا اسکریپت محبوب ترین زبان برنامه نویسی برای ساخت وب سایت های تعاملی است که می تواند برای ساخت بازی ها و برنامه های ارتباطی افزونه ها عملکرد جاوا اسکریپت را نیز گسترش می دهند.

معایب: مرورگرهای اینترنت می توانند اجرای کد جاوا اسکریپت را غیر فعال کنند، زیرا جاوا اسکریپت برای کدگذاری تبلیغات پاپ آپ استفاده می شود که در برخی موارد می تواند حاوی محتوای مخرب باشد.

کاربردهای رایج: جاوا اسکریپت به طور گسترده در توسعه وب سایت و برنامه های تلفن همراه استفاده   می شود.

3. جاوا

مزایا: جاوا زب نویسی با جفت آزاد باشد، یعنی برنامه ای که به زبان جاوا نوشته شده است می تواند بر روی هر پلتفرمی که جاوا را پشتیبانی می کند اجرا شود. درنتیجه، جاوا به عنوان زبان برنامه نویسی یک جا بنویس، هرجا اجرا شود توصیف می شود.

معایب: جاوا برای برنامه هایی که روی ابر اجرا می شوند، ایده آل نیست.برخلاف سرور (که برای برنامه های تجاری رایج است).

کاربرد های متداول: جاوا در کنار برنامه های تجاری به طور گسترده در سیستم عامل تلفن همراه Android استفاده می شود.

بهترین زبان برنامه نویسی برای مهاجرت 4. سی شارپ(C#)

مزایا: C# را به عنوان گونه ای سریع تر و ایمن تر از C توسعه داده است. این برنامه کاملا با چارچوب نرم افزار دات نت مایکروسافت که از توسعه برنامه های کاربردی برای windows، افزونه های مرور گر ودستگاه های تلفن همراه پشتیبانی می کند، ادغام شده است.

معایب: C# می تواند منحنی یادگیری تند داشته باشد، به ویژه برای رفع خطا ها، نسبت به زبان هایی مانند C# انعطاف پذیری کمتری دارد.

کاربردهای متداول: C# زبان اصلی برای توسعه ی برنامه Microsoft ad windows است. همچنین می توان از آن برای دستگاه های تلفن همراه و کنسول های بازی ویدیویی با استفاده از پسوند دات نت فریم ورک به نام mono استفاده کرد.

5. C++

مزایا:  C++ یک برنامه افزودنی از C است که برای برنامه نویسی سیستم هایی که برنامه ها را اجرا       می کنند، برخلاف خود برنامه ها، به خوبی کار می کند. C++ همچنین برای یک سیستم چند دستگاهی و چند پلتفرمی به خوبی کار می کند. با گذشت زمان، برنامه نویسان مجموعه بزرگی از کتابخانه ها و کامپایلرها برای C++ نوشته اند.

معایب: C++مانند C، نحو پیچیده و ویژگی فراوانی دارد که می تواند آن را برای برنامه نویسان جدید پیچیده کند. C++ همچنین از بررسی زمان اجرا پشتیبانی نمی کند که روشی برای تشخیص خطاها یا نقص ها در حین اجرای نرم افزار است.

کاربرد های متداول: C++ کاربرد های زیادی دارد و زبان پشت همه چیز از بازی های رایانه ای گرفته تا شبیه سازی ریاضی است.

مقایسه زبان های برنامه نویسی

6. GO

مزایا: GO که به آن Golang نیز می گویند، توسط Google توسعه داده شد تا زبانی کارآمد، خوانا و ایمن برای برنامه نویسی در سطح سیستم باشد. برای سیستم های توزیع شده، که درآن سیستم ها در شبکه های مختلف قرار دارند و نیاز به ارتباط با ارسال پیام به یک دیگر دارند، به خوبی کار می کند. در حالی که این یک زبان نسبتا جدید است، Go دارای یک کتابخانه استاندارد بزرگ و اسناد گسترده است.

معایب: Go در خارج ازدره سیلیکون استفاده گسترده ای پیدا نکرده است. Go شامل کتابخانه ای برای رابط های کاربر گرافیکی نمی شود، که رایج ترین روش هایی است که کاربران نهایی با هر دستگاهی که صفحه نمایش دارد تعامل دارند.

کاربرد های متداول: Go عمدتا برای برنامه هایی استفاده می شودکه نیاز به پردازش داده های زیادی دارند. علاوه بر گوگل، شرکت هایی که از Go برای برنامه های خاص استفاده می کنند عبارتند از Twitch ،Netflix و Uber.

7. R

مزایا: R به شدت در تحلیل های آماری و برنامه های یادگیری ماشین استفاده می شود. این زبان قابل توسعه است و روی بسیاری از سیستم عامل ها اجرا می شود. بسیاری از شرکت های بزرگ R را به منظور تجزیه وتحلیل مجموعه داده های عظیم خود اتخاذ کرده اند، بنابراین برنامه نویسانی که R را می شناسند، تقاضای زیادی دارند.

معایب: R دستورالعمل های برنامه نویسی دقیق زبان های قدیمی و معتبر را ندارد.

کاربرد های متداول: R عمدتا در محصولات نرم افزاری آماری استفاده می شود.

بهترین زبان برنامه نویسی در ایران

8. Swift(سوئیفت)

مزایا: Swift زبان اپل برای توسعه برنامه های کاربردی برای رایانه های Mac و دستگاه های تلفن همراه اپل، از جمله ipad ،iphone و AppleWatch است. مانند بسیاری از زبان های برنامه نویسی مدرن، سوئیفت دارای نحو بسیار خوانا است، کد را به سرعت اجرا می کند و می تواند برای توسعه سمت کلاینت و سمت سرور استفاده شود.

معایب: Swift فقط در نسخه های جدیدتر ios7 قابل استفاده است و با برنامه های قدیمی تر کار نمی کند. به عنوان یک زبان برنامه نویسی جدید تر، کد ممکن است گاهی ناپایدار باشد و منابع شخص ثالث کمتری در دسترس برنامه نویسان است.

کاربردهای متداول: Swift برای برنامه های ios و macos استفاده می شود.

9 . PHP

مزایا: PHP به طور گسترده برای توسعه وب سمت سروراستفاده می شود، زمانی که یک وب سایت اغلب اطلاعاتی را از یک سرور در خواست می کند. به عنوان یک زبان قدیمی، PHP از اکوسیستم بزرگی از کاربران سود می برد که چارچوب ها، کتابخانه ها و ابزارهای اتوماسیون را برای سهولت استفاده از زبان برنامه نویسی تولید کرده اند. کد PHP نیز به راحتی قابل اشکال زایی است.

معایب: با محبوبیت پایتون و جاوا اسکریپت، محبوبیت PHP کاهش یافته است. PHP همچنین به خاطر آسیب پذیری های امنیتی اش معروف است. اکثر برنامه نویسان PHP نقش های کوتاه مدتی را برعهده می گیرند که کمتر از یک سال طول می کشد.

کاربرد های متداول: PHP کدی است که وب سایت های محتوا گرا مانند فیس بوک، وردپرس و ویکی پدیا را اجرا می کند.

بهترین زبان برنامه نویسی برای یادگیری ماشین

10. کاتلین

مزایا: یک زبان برنامه نویسی منبع باز با کاتلین تایپ استاتیک است که تولید می کند و می تواند روی     ماشین مجازی جاوا اجرا توسعه داده شود. زبان کاتلین کارایی تیم را افزایش می دهد، نسبتا فشرده و واضح است، کار بیشتری می توان انجام داد زیرا نوشتن و استقرار کد کاری زمان کمتر و خطوط کمتری نیاز دارد. به عنوان یک زبان برنامه نویسی 100 درصد قابل تعامل با جاوا قرار گرفته است. این زبان با جاوا و همه ابزارها و چارچوب مرتبط سازگار است، کاتلین یک پایگاه بسیار واضح تر و فشرده تر ارائه می کند که کد را در تولید پایدارتر و سازگارتر می کند. باگ ها در زمان کامپایل شناسایی می شوند، بنابراین توسعه دهندگان می توانند قبل از زمان اجرا، خطاها را برطرف کنند.

معایب: نوسان سرعت کامپایل دربرخی موارد، کاتلین سریع تراز جاوا است. بیشتر هنگام ساخت های افزایشی استفاده می شود. اما همچنان، باید به خاطر داشته باشیم که جاوا در مورد ساخت های تمیز برنده است. زبان کاتلین متخصص کمتربرای استخدام دارد به طور ناگهانی پس از اعلام استفاده از کاتلین به عنوان یک زبان برنامه نویسی درجه یک در گوگل متخصصان افزایش یافت، اما همچنان برنامه نویسان جاوا بیشتری در بازار وجود دارد.

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *