‏front-end بخشی از وب که کاربران با آن تمایل دارند

شامل هر چیزی است که کاربران می‌توانند ببینند و تجربه کنند و لمس کنند. این نوع توسعه “سمت مشتری” نیز گفته می شود زیرا تعامل مستقیم با کاربران را افزایش می دهد.

توسعه back end بخشی از وب است که توسط کاربران قابل مشاهده نیست .کاربران با این قسمت تعامل ندارند. این بخش فعالیت های مختلف پشت صحنه مانند ایجاد کتابخانه ها ؛کد نویسی و نوشتنAPIرا انجام می دهد .

معمولاً توسعه frontend در سمت مشتری  یک برنامه وب انجام  می‌شود .در حالی که توسعهBackend در سمت سرور انجام می شود .سمت سرور به یک پایگاه داده متصل است که به درخواست های ارائه شده در سمت سرویس گیرنده پاسخ می‌دهد.

بخش front end از زبانهای وب مانند؛ css و html و جاوا اسکریپت استفاده می‌شود. زبان‌های برنامه‌نویسی مورد استفاده در Back end شامل php و جاوا؛ پایتون و روبی باشد.
قسمت Backend عملکرد لایه ارائه را فراهم آوری می کند .در حالی که قسمتfrontendجنبه های تصویری را ارائه می دهد.

قسمت back end باعث توانمند سازی قسمت front end می شود .
قسمت front end دسترسی را افزایش می‌دهد .و یک ویژگی برای بهینه سازی موتورهای جستجو(seo) فراهم می کند. یک صفحه وب نمی تواند بدون بخش بک اند کار کند.
بک اند سمت سرور با فرانت اند ارتباط برقرار می کند. تا برنامه وب به خوبی کار کند. افرادی که ‏فرانت اند کار می کنند بیشتر با طراحی وبسایت سر و کار دارند ولی افرادی که بابک اند کار می کنند با برنامه نویسی سر و کار دارند.
چند تا از فریم ورک ها که برای توسعه فرانت اند استفاده می‌شود شامل jQuery , Angular.js,React.jsو
flutterو …..
برخی از فریم ورک های بک اند عبارتند از اکسپرس جنگو و اسپرینگ و لاراول است.

 

سه تا از بهترین زبان های بخش فرانت اند چیست

۱_جاوااسکریپت: یکی از مهمترین و بهترین زبان های توسعه فرانت اند جاوا اسکریپت است. مزایای این نرم افزار این است که دارای توانایی در ایجاد صفحات وب پویا و واکنش گرا
می باشد . که این صفحات برای تجربه کاربر فوق‌العاده است و برای تبلیغات پولی مفید است. چند تا سایت که در سراسر جهان جاوا اسکریپت اجرا می کنند شامل یوتیوب و فیس بوک نام برد. زبان جاوا اسکریپت برای افراد مبتدی در توسعه فرانت اند خیلی خوب است انعطاف پذیر است .

2-css:یکی از زبان های برنامه نویسی محبوب و مکمل اصلی برای توسعه وب سایت cssاست .»»مخفف عبارت(cascading style sheets).

css باعث صرفه جویی و کاهش حجم کاری می شود. چون کنترل طرح بندی چندین صفحه وب در یک زمان انجام می شود .css هم در افزودن و هم در کد نویسی بسیار ساده است.css ظاهر رنگ ها ؛فاصله هاو فونت ها ودر کل ظاهر یک صفحه وب تغییر می دهد.
تصاویر و ویدیو و رسانه های دیگر و اضافه کردن عنوان و پاراگراف با استفاده از css انجام می شود.

3_HTML:زمانی که صحبت از بهترین زبان توسعه ظاهری می‌شود نباید فراتر از گنجاندنHTML نگاه کنید.
‏html مخفف (hyper text Markup language)است.
این زبان ساختار صفحه است .
یکسری عناصر مختلف برای نشان دادن ساختار مورد نظر صفحه تشکیل شده است یک زبان توسعه مقدماتی است و به عنوان بلوک ساختمان در تشکیل صفحات وب در نظر گرفته شده است.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *